Co to jest domena i kto jest jej właścicielem?

Internet stał się codziennością milionów ludzi na świecie. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób i firm tworzy swoje witryny internetowe, przez które mogą docierać do większego grona społeczeństwa. Po stworzeniu strony warto zadbać o domenę. Powstaje zatem pytanie: domena co to jest tak naprawdę?

Kto jest właścicielem domeny i co to jest?

W skrócie można tym nazwać treść, którą wpisujemy do paska adresu danej przeglądarki. Prowadzi ona do odpowiedniej strony, dlatego tak ważna jest rejestracja i zarezerwowanie nazwy, która nie będzie powielona u innego użytkownika. Na specjalnych wyszukiwarkach można nawet sprawdzić kto jest właścicielem domeny i do jakiego okresu jest ona zarejestrowana. W tym momencie warto wspomnieć, że rejestracja domeny z rozszerzeniem “.pl” jest możliwa od roku do dziesięciu lat. Po tym okresie adres przechodzi w stan kwarantanny na czterdzieści dni, w ciągu którego można przedłużyć abonament lub zrezygnować. W drugim przypadku klient nie ma już prawa decydować o tym, kto jest właścicielem domeny, ponieważ wraca ona do puli wolnych domen.

domena co to

Własna domena – co to oznacza dla właściciela?

Ciąg identyfikacyjny systemu pod postacią domeny jest łatwy do zapamiętania zarówno dla twórcy internetowego, jak i użytkowników. Nie jest ona darmowa. Rezerwacja nazwy zobowiązuje do wykupienia abonamentu na określony czas, dzięki czemu nikt nie będzie mógł bezprawnie wykorzystać nazwy strony. Rejestracja decyduje o tym, do kogo należy domena. Zatem gdzie kupić domenę i ile kosztuje domena? W sieci można znaleźć firmy rejestrujące domeny oferujące abonamenty w różnych cenach. To, ile kosztuje domena zależy od rozszerzenia. Zazwyczaj domeny z rozszerzeniem “.pl” kosztują około stu złotych, a z rozszerzeniem “.eu” nieco mniej za rok użytkowania. O tym, gdzie kupić domenę można poczytać na licznych forach poświęconych tworzeniu własnych stron. Będą tam też wątki o tym, ile kosztuje domena w różnych firmach. Dość prosto wytłumaczyć, co to jest domena i do kogo należy domena , jednak samo podjęcie decyzji o podjęciu współpracy z firmą rejestrującą nie jest już takie łatwe. Ważne jest jednak skorzystanie z oferty przedsiębiorcy wprowadzającego do ogólnoświatowej bazy dane kupującego jako właściciela, a nie swoje.